PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the Son of Brewzilla Homebrew Competition

There were 552 entries and 201 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Mulligan Swantucky ferme des chiens 16C Belgian and French Ale: Saison
2nd Jim Satin Knaufs Old Ale 19A Strong Ale: Old Ale Ann Arbor Brewers Guild
3rd Larry Reuter Corny 1B Light Lager: Standard American Lager Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

BOS - Cider

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Watson Cherry Bomb 28B Specialty Cider and Perry: Fruit Cider Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

BOS - Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Carl McMillin Tupelo Heaven #79 24C Traditional Mead: Sweet Mead Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Winning Entries 

Table 1: Light Lagers (9 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Larry Reuter Corny 1B: Standard American Lager Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Larry Reuter Hellian 1D: Munich Helles Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Joseph Dierksheide Munich Helles 1D: Munich Helles Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 2: Pilseners (16 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Shick Der SNOBischer Pils 2A: German Pilsner (Pils) Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Mike Yingling
Co-Brewer: Chris Gaul
Erste Pils 2A: German Pilsner (Pils) Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Jim Satin Knaufs Bo Pils 2B: Bohemian Pilsener Ann Arbor Brewers Guild

Table 3: European Amber Lagers (15 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Farmer Striker 3A: Vienna Lager Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Larry Reuter Viennalious ! 3A: Vienna Lager Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
HM Mike Yingling
Co-Brewer: Brian Bostaph
Really, it IS an Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Nate Levengood
Co-Brewer: Mike Swartzwelder
The Hunt for Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 4: Dark Lagers (10 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nate Levengood badonka dunkel 4B: Munich Dunkel Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
HM Joseph Dierksheide Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Rich Tomazin B3 Lager 4B: Munich Dunkel Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd David Worth Back In Black 4C: Schwarzbier Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 5: Bocks (6 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nate Levengood Velosabock - Clever girl 5B: Traditional Bock Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd John Wicks
Co-Brewer: Elmer Steingas
Bock around the Clock 5B: Traditional Bock Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Andrew Mitchell
Co-Brewer: Mike Ontolchik
Doppelbock 5C: Doppelbock Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 6: Light Hybrids (28 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Ontolchik Wheats Up! 6D: American Wheat or Rye Beer Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd David Watson Koeln Blow 6C: Kolsch Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Jeffrey Constantine Kolsch Potato 6C: Kolsch B.O.O.B.S.

Table 7: Amber Hybrids (12 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joseph Dierksheide Northern German Altbier 7A: Northern German Altbier Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
HM Mike Yingling
Co-Brewer: Brian Bostaph
Alt VonYingling 7A: Northern German Altbier Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Jamie Phillips Ann Arbor Uncommon 7B: California Common Beer Burns Park Brewers
2nd John Wicks
Co-Brewer: Glen Fath
Altered Reality 7C: Dusseldorf Altbier Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 8: English Pale Ales (23 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Erik Johnson Clod and Pebble Ale 8B: Special/Best/Premium Bitter
3rd Todd Donnelly It’s SPECIAL alright, Short Bus ESB! 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Jeff Cassano The Bitter Ex 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 9: Scottish and Irish Ales (13 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
HM Robert Gluntz Shemp’s Scotch Ale 9B: Scottish Heavy 70/- Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd John Sabelka Scottish Ale 9C: Scottish Export 80/-
1st Michael Malinowski Just a Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Shannon Speight Gettin’ Blazin’ 9E: Strong Scotch Ale Glass City Mashers

Table 10: American Ales (34 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd chris cain
Co-Brewer: pat cain
Simarrillo APA 10A: American Pale Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
1st Larry Reuter Tropical Autumn 10A: American Pale Ale Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Greg Irving
Co-Brewer: A.C. Slater
Tiffani Amber Thiessen 10B: American Amber Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 11: English Brown Ales (21 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Corey Miller Miller’s Mild 11A: Mild HomeBros
HM Chad Heuser English Mild 11A: Mild Lorain County Zymurgists
3rd Shannon Speight Nutty Wanker 11C: Northern English Brown Ale Glass City Mashers
1st John Wicks Downtown Brown 11C: Northern English Brown Ale Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 12: Porters (20 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Yingling
Co-Brewer: Heather Risher
Buggrit 12A: Brown Porter Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Paul Shick Big Chewy Porter 12B: Robust Porter Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Elmer Steingass Ode to Catherine The Great 12C: Baltic Porter Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 13: Stouts (22 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Todd Donnelly A wee little Dry Irish Stout 13A: Dry Stout Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Jamie Phillips Luke, I am Your Father 13D: Foreign Extra Stout Burns Park Brewers
1st Larry Reuter New Moon 13E: American Stout Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 14: IPAs (49 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Ryan Crook I’ve Got Sunshine 14B: American IPA Brewstoria
3rd nathan kovach bees knees 14B: American IPA Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
1st David Farmer Truth Serum 14C: Imperial IPA Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 15: German Wheat and Ryes (28 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Rames Hefe 15A: Weizen/Weissbier Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Kevin Sponsler
Co-Brewer: Jeff Sponsler, Dan Knechtel
Not for the monkeys 15B: Dunkelweizen Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Joe Puchalski Weizenbock 15C: Weizenbock Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 16: Belgian and French Ales (74 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Robert Hundt Wit’s the Word 16A: Witbier
1st John Mulligan Swantucky ferme des chiens 16C: Saison
HM Jim Satin Knauf de Garde 16D: Biere de Garde Ann Arbor Brewers Guild
2nd Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
the Mouse- a Belgo-Koelsch Patersbier 16E: Belgian Specialty Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 17: Sour Ales (13 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Corey Miller Sour 17A: Berliner Weisse HomeBros
3rd Eric Fenderbosch Flanders Red 17B: Flanders Red Ale Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st Kyle Roth
Co-Brewer: Ferndock
Alnitak 17D: Straight (Unblended) Lambic Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
HM Steve Amey Evil Queen 17F: Fruit Lambic Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 18: Belgian Strong Ales (26 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Mike Piazza Toehead 18C: Belgian Tripel Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st Paul Shick North Coast Blond(e) 18A: Belgian Blond Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Mike Yingling Excellent Trouble 18C: Belgian Tripel Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 19: Strong Ales (16 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Michael Creveling Old Buggery Bullocks 19A: Old Ale Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st Jim Satin Knaufs Old Ale 19A: Old Ale Ann Arbor Brewers Guild
2nd Rich Tomazin Bar Ale 19C: American Barleywine Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 20: Fruit Beers (22 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd John Mulligan Apriculture Ale 20A: Fruit Beer
HM David Worth Citrus Explosion 20A: Fruit Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
HM Thomas Jenkins Steele’s Strawberry Rhubarb 20A: Fruit Beer Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
1st Nick Fantozzi watermelon wheat 20A: Fruit Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Mark Sheppa Golden Gate Raspberry Porter 20A: Fruit Beer Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 21: Spice Herb and Vegetable Beers (43 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Donnelly
Co-Brewer: Brent Stoddard
Lemongrass Saison 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Paul Shick Reese’s Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
HM Mike Yingling
Co-Brewer: Heather Risher
Mike’s Breakfast Blend 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Steven Prough Patrick Armstead Ginger Bread Man 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 22: Smoke and Wood Aged Beers (16 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Larry Reuter Rauch Me Baby ! 22A: Classic Rauchbier Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Kevin Sponsler
Co-Brewer: Jeff Sponsler, Dan Knechtel
Who needs a barrel 22C: Wood-Aged Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st Michael Malinowski beachin 22C: Wood-Aged Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 23: Specialty Beers (34 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jody Grenert Beach Party 23A: Specialty Beer Athens Homebrew Club
2nd Scot Yarnell Cabwood 23A: Specialty Beer
3rd Mike Yingling
Co-Brewer: Heather Risher
Special Drink 23A: Specialty Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 24: Traditional Meads (11 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Carl McMillin Carl’s Dry Gallberry Honey Mead #129 24A: Dry Mead Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Carl McMillin Australian Red Stringy Bark #99 24B: Semi-Sweet Mead Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st Carl McMillin Tupelo Heaven #79 24C: Sweet Mead Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 25: Melomels (12 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Carl McMillin Cyser from SAAZ Cider #114 25A: Cyser Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st Carl McMillin Concord Star Thistle Meritage #128 25B: Pyment Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Larry Reuter Pieme 25B: Pyment Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 26: Other Meads (11 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Todd Donnelly Acerglyn du Chardon 26C: Open Category Mead Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Carl McMillin Christmas Joy Spiced Mead #89 26A: Metheglin Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
1st tim mcdonnell abc 26C: Open Category Mead Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 27: Standard Cider and Perry (8 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rich Tomazin Kiraly’s Cider 27A: Common Cider Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Mike Yingling
Co-Brewer: Heather Risher
5 Day Cider 27A: Common Cider Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Todd Donnelly Uncommnly Common cider 27A: Common Cider Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 28: Specialty Cider and Perry (12 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Watson Cherry Bomb 28B: Fruit Cider Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Mike Yingling
Co-Brewer: Heather Risher
Ask Heather 28B: Fruit Cider Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Todd Donnelly Geauga Gold Maple Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)